Zmiany w ustawie PZP oraz ustawie o finansach publicznych

W dniu 15 listopada 2021 roku w Dzienniku Ustaw pod pozycją 2054 została opublikowana ustawa z dnia 14 października 2021 roku o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Dla Zamawiających publicznych oraz sektorowych (w tym udzielających zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa) i subsydiowanych jest ona istotna przede wszystkim z powodu wprowadzanych zmian do ustawy PZP.

Dodatkowo – dla Zamawiających publicznych zobowiązanych do stosowania ustawy o finansach publicznych – ustawa wprowadza również zmiany w ustawie o finansach publicznych.

Zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych:

  1. w art. 108 ust. 1 pkt 1 list. c PZP rozszerzono obligatoryjną przesłankę wykluczenia Wykonawcy z postępowania, w przypadku gdy doszło do prawomocnego skazania Wykonawcy za:

    a) przestępstwo o którym mowa w art. 47 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1133), w brzmieniu: kto, mając wiadomość o popełnieniu czynu zabronionego określonego w art. 46, bierze udział w zakładach wzajemnych dotyczących zawodów sportowych, do których odnosi się ta wiadomość, lub ujawnia tę wiedzę w celu wzięcia udziału przez inną osobę w takich zakładach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

    b) przestępstwo, o którym mowa w art. 54 ust. 1–4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 523, 1292, 1559 i 2054), w brzmieniu:

    1. Kto, zajmując się wytwarzaniem lub obrotem lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobami medycznymi podlegającymi refundacji ze środków publicznych, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści żąda w zamian za zachowanie wywierające wpływ na:
    1) poziom obrotu lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobami medycznymi podlegającymi refundacji ze środków publicznych;
    2) obrót lub powstrzymanie się od obrotu konkretnym lekiem, środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobem medycznym podlegającym refundacji ze środków publicznych;
    podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
    2.  Tej samej karze podlega, kto będąc osobą uprawnioną do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, podlegające refundacji ze środków publicznych lub zleceń, o których mowa w art. 38 ust. 1, żąda lub przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę w zamian za wystawienie recepty lub zlecenia lub powstrzymanie się od ich wystawienia.
    3.  Tej samej karze podlega, kto będąc osobą zaopatrującą świadczeniodawcę w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne albo będąc świadczeniodawcą lub osobą reprezentującą świadczeniodawcę żąda lub przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą, w zamian za zakup leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego podlegającego refundacji ze środków publicznych.
    4.  Tej samej karze podlega, kto w przypadkach określonych w ust. 1-3 udziela lub obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej.

  2. Powyższa zmiana ma również wpływ na art. 108 ust. 1 pkt 2 PZP, bowiem wykluczeniu podlega również Wykonawca, jeśli za którekolwiek z powyższych przestępstw skazano urzędującego członka jego organu zarządzającego lub nadzorczego, wspólnika spółki w spółce jawnej lub partnerskiej albo komplementariusza w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej lub prokurenta.

  3. Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Zmiany w ustawie o finansach publicznych:

  1. Wprowadza się publicznie dostępny rejestr umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych prowadzony przez Ministra Finansów, do którego dane wprowadzane będą przez kierowników jednostek sektora finansów publicznych (niezwłocznie po zawarciu umowy, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia).

  2. W rejestrze zamieszczone będą dane o umowach, które mogą podlegać udostępnieniu na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 2176 ze zm.) – z uwzględnieniem przepisów art. 5 ust. 1, ust. 2 i ust. 2a tejże ustawy (które przewidują ograniczenie dostępności ze względu na ochronę informacji niejawnych oraz innych tajemnic ustawowo chronionych; ograniczenie dostępności ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy; ograniczenie dostępności ze względu na przepisy o przymusowej restrukturyzacji).

  3. W rejestrze mają zostać ujęte umowy zawarte w formie pisemnej, dokumentowej, elektronicznej albo jakiejkolwiek innej formie szczególnej, których wartość przedmiotu przekracza 500 złotych. Dotyczy to naturalnie również umów w sprawie zamówień publicznych (poza umowami, które są zawierane na podstawie art. 12 ust. 1 PZP – a zatem bez stosowania ustawy PZP w przypadku, gdy zamówieniu lub konkursowi nadano klauzulę „ściśle tajne”, „tajne”, „poufne” lub „zastrzeżone” albo jeżeli wymaga tego istotny interes bezpieczeństwa państwa, bądź też w przypadku zamówień, dotyczących produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi (po spełnieniu dodatkowych przesłanych wskazanych w ww. przepisie)). Z powyższego wynika, że nie podlegają wpisowi do rejestru jedynie umowy o wartości niższej niż 500 złotych oraz o wartości przekraczającej 500 złotych, zawarte w formie ustnej.

  4. W rejestrze zamieszcza się następujące informacje:
    a) numer umowy – o ile taki nadano;
    b) datę i miejsce zawarcia umowy;
    c) okres obowiązywania umowy;
    d) oznaczenie stron umowy, w tym przedstawicieli stron;
    e) określenie przedmiotu umowy;
    f) wartość przedmiotu umowy;
    g) informacje o źródłach i wysokości współfinansowania przedmiotu umowy;
    h) informacje o uzupełnieniu lub zmianie umowy;
    i) informacje o rozwiązaniu za zgodą stron umowy;
    j) informacje o odstąpieniu od umowy, jej wypowiedzeniu lub wygaśnięciu;
    k) w przypadku utajnienia umowy lub jej części na podstawie przepisów art. 5 ust. 1, ust. 2 lub ust. 2a ustawy o dostępie do informacji publicznej – informacje, o których mowa.

  5. W art. 8 ust. 5 tejże ustawy (tj. zakres wyłączenia, podstawę prawną wyłączenia jawności oraz organ lub osobę, które dokonały wyłączenia, jak również podmiot, w interesie którego dokonano wyłączenia jawności).

  6. Niewprowadzanie danych do rejestru obwarowano karą i tak: Kto nie wykonuje lub nie dopuszcza do wykonania obowiązku prowadzenia, aktualizacji, udostępnienia lub wprowadzania danych do rejestru umów, albo podaje w nim nieprawdziwe dane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  7. Zmiany te wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2022 roku (wtedy też rusza rejestr), przy czym w rejestrze należy umieścić dane o umowach, które zostaną zawarte od dnia 1 stycznia 2022 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x