Ustawa z 12.3.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583, dalej: „Ustawa pomocowa”), która została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, zawiera przepisy wyłączające stosowanie ustawy PZP we wskazanych przez ustawodawcę zakresach.

Ustawy PZP nie będzie stosować się do:

  1. Do zamówień publicznych niezbędnych do realizacji zapewnienia możliwości nieodpłatnego wykonania fotografii spełniającej warunki fotografii do dowodu osobistego przez organu gminy.
  2. Do zamówień publicznych niezbędnych do dokonania zakupu sprzętu komputerowego oraz usług dla gmin niezbędnych do realizacji przez nie zadań z zakresu pomocy obywatelom Ukrainy (wskazanych w art. 4 Ustawy pomocowej) przez Ministra właściwego do spraw informatyzacji lub jednostce jemu podległej lub przez niego nadzorowanej.
  3. Do zamówień publicznych niezbędnych do zapewnienia pomocy, o której mowa w ust. 1–4, 18 i 19, przez wojewodę, inne organy administracji publicznej, jednostki podległe lub nadzorowane przez organy administracji publicznej, jednostki sektora finansów publicznych oraz inne organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego, związki jednostek samorządu terytorialnego lub związki metropolitalne.
    1. Pomoc wojewody polegająca na: zakwaterowaniu, zapewnieniu całodziennego wyżywienia zbiorowego, zapewnieniu transportu do miejsc zakwaterowania, między nimi, do ośrodków prowadzonych przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców lub do miejsc, w których obywatelom Ukrainy udzielana jest opieka medyczna.
    2. Koordynacja działań organów władzy publicznej oraz organizacji pozarządowych i przedsiębiorców w zakresie udzielania pomocy obywatelom Ukrainy przez wojewodę.
    3. Zapewnienie pomocy z pkt. 1.1. przez inne organy.
    4. Zapewnienie przez Ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz jednostki jemu podległe pomocy w zakresie: rezydencji (artystycznej, naukowej, dydaktycznej lub badawczej), stypendium oraz pobytu twórczego.
  4. Do zamówień publicznych niezbędnych do informowania o pomocy kierowanej do obywateli Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1.
  5. Do zamówień publicznych niezbędnych do zapewnienia prawa do świadczeń: rodzinnych, wychowawczego, „dobry start”, rodzinnego kapitału opiekuńczego, dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
  6. Do zamówień publicznych niezbędnych do zapewnienia opieki medycznej i pomocy przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
  7. Do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do realizacji poleceń wydawanych w sytuacji kryzysowej przez Prezesa Rady Ministrów może, z własnej inicjatywy albo na wniosek Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów lub ministra kierującego działem administracji rządowej.
    1. Zapewnienia właściwego funkcjonowania, ochrony, wzmocnienia lub odbudowy infrastruktury krytycznej.
    2. Przejęcia kontroli nad sytuacją kryzysową, której wpływ na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia lub środowiska, jest szczególnie negatywny.
    3. Usunięcia skutków sytuacji kryzysowej, o której mowa w pkt. 5.2.

Regulacje z zakresu PZP weszły w życie z mocą wsteczną tj. od dnia 24 lutego 2022 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x