Urząd Zamówień Publicznych poinformował, że Rada Ministrów przyjęła Sprawozdanie Prezesa UZP z funkcjonowania systemu zamówień publicznych za 2021 rok.

Zgodnie z przekazanymi danymi, w 2021 roku udzielono 129 662 zamówień, a wartość udzielonych zamówień publicznych z zastosowaniem przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych, w 2021 r. wyniosła 184,6 mld zł (w 2020 r. wartość ta wynosiła 183,5 mld zł), co stanowiło ok. 7,04% produktu krajowego brutto (PKB) w 2021 r. Średnia liczba ofert w postępowaniach poniżej progów unijnych zmalała do 2,59, jednakże w wypadku postępowań powyżej progów unijnych liczba ta cały czas wzrasta – średnia wyniosła bowiem 2,53.

Rok 2021 był wyjątkowy dla rynku zamówień publicznych. Był to pierwszy rok obowiązywania nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych, był to również pierwszy rok pełnej elektronizacji procesu udzielania zamówień publicznych. Statystyki zawarte w Sprawozdaniu jednoznacznie wskazują, że uczestnicy rynku zamówień publicznych pewnym krokiem weszli w nową rzeczywistość. Na uwagę zwraca szczególnie wartość rynku, która pomimo problemów spowodowanych nadal trwającą pandemią COVID-19, które obejmowały m.in. przerwane łańcuchy dostaw, utrzymała się na poziomie 185 mld złotych. Całkowita liczba zamówień była minimalnie mniejsza niż w 2020 r. Wynikło to z faktu intensywnej aktywności Zamawiających pod koniec 2020 r., co natomiast wpłynęło na mniejszą liczbę zamówień na początku 2021 r.

Pełne Sprawozdanie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych dostępne jest na stronie internetowej www.gov.pl/web/uzp/.

JM

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x